مراحل ابطال شرکت

در بسیاری از موارد شرکا و موسسان یک شرکت تصمیم به انحلال شرکت می‌گیرند و در این صورت باید پروسه ابطال شرکت به صورت گام به گام انجام گیرد. این پروسه متناسب با نوع شرکت و علت ابطال شرکت، چند روزی زمان می‌برد..

در مقاله ثبت شرکت ویزلند، تمامی گام‌های ثبت شرکت را به صورت گام به گام بررسی کردیم و دانستیم که مراحل ثبت شرکت به چه صورت است. در بسیاری از موارد شرکا و موسسان یک شرکت تصمیم به انحلال شرکت می‌گیرند و در این صورت باید پروسه ابطال شرکت به صورت گام به گام انجام گیرد. این پروسه متناسب با نوع شرکت و علت ابطال شرکت، چند روزی زمان می‌برد. ابطال و انحلال شرکت به معنای برچیده شدن و تعطیل شدن آن شرکت است که متناسب با شرایط شرکت و نوع ثبت باید مراحل انحلال صورت گیرد. برای ابطال شرکت باید به مراجع ثبتی شرکت مراجعه کنید تا بتوانید به صورت قانونی فرآیند انحلال شرکت را انجام دهید.

انحلال شرکت نیاز به داشتن تجربه کافی در زمینه ثبت ـ انحلال دارد که باید به آن‌ها دقت زیادی داشته باشید.  وکلا و مشاوران مجرب بنگاه ویزلند برای انحلال شرکت در کنار شما هستند و برای دریافت مشاوره انحلال شرکت می‌توانید با ما در تماس باشید.

 

چه زمانی شرکت ابطال می‌‌شود؟

معولا دلایل زیادی وجود دارد که یک شرکت به پایان برسد؛ از ورشکستی موسسان گرفته تا مشکلات شخصی هیات مدیره. ابطال و انحلال یک شرکت موضوعی است که می‌تواند تاثیر زیادی روی نحوه پایان شرکت شما داشته باشد. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعضی از شرکت‌ها توسط خود مالک و موسسان باطل نمی‌شوند بلکه به دلیل تخلف یا نامشروعیت آن شرکت، توسط قانون ابطال می‌شوند. جالب است بدانید که هر ذی نفع شرکت می‌تواند درخواست انحلال شرکت را مطرح کند و رای مثبت یا منفی به ابطال شرکت برعهده دادگاه است. اگر در دادگاه طرح دعوا مطرح شود و دادگاه تشخیص به ابطال شرکت دهد، هیچ راهی برای عدم ابطال وجود ندارد و دادگاه چاره‌ای جز صدور حکم بطلان نخواهد داشت.

 

موضوع شرکت انجام شده باشد یا انجام آن غیر ممکن باشد

در این راستا مراحل ابطال شرکت را به صورت لیست شده برای شما ذکر کرده‌ایم تا راحت‌تر بتوانید آنها را مطالعه کنید.

۱ـ موضوع شرکت انجام شده باشد یا انجام آن غیر ممکن باشد

۲ـ شرکت برای مدت معینی تشکیل شده و آن مدت منقضی شده باشد

۳ـ ورشکستگی

۴ـ انحلال با تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده

۵ـ انحلال به حکم دادگاه

 

در ادامه هر کدام از این دلایل انحلال را به شکل کامل بررسی می‌کنیم.  

 

۱ـ موضوع شرکت انجام شده باشد یا انجام آن غیر ممکن باشد

فرض کنید شما شرکت را به منظور ساخت سد در یک منطقه خاص ثبت می‌کنید اما قبل از شما در آن منطقه سد ساخته شده است، در چنین شرایطی شرکت شما منحل شده تلقی می‌شود. البته این مطلب صرفا یک مثال بود و باید دقت داشته باشید که برای موضوعات انجام شده قادر به ثبت شرکت نیستید. انجام کار غیر ممکن هم یکی دیگر از مواردی است که باعث ابطال شرکت می‌شود برای مثال اگر بخواهید واردات خودروهای پرمصرف داشته باشید شرکت شما منحل است چرا که واردات خودروهای پرمصرف ممنوع است. در صورتی که موضوع شرکت شما غیرمشروع باشد حتی امکان تغییر موضوع هم وجود ندارد و شرکت شما به طور کلی ابطال می‌شود.

 

۲ـ شرکت برای مدت معینی تشکیل شده و آن مدت منقضی شده باشد

برخی از شرکت‌ها صرفا برای زمانی خاص ثبت شده‌اند؛ برای مثال فرض کنید شرکتی عمرانی صرفا برای ساخت مسیر بین ۲ شهر ثبت شده باشد. چنین شرکتی بعد از ساخته شدن مسیر میان ۲ شهر، ارزش قانونی ندارد و انحلال پیدا می‌کند. این شرکت‌ها فقط در طول زمان معین اعتبار دارند و می‌توانند به اسم شرکت فعالیت داشته باشند. بعد از اتمام فعالیت شرکت دیگر نمی‌توان از اسم شرکت استفاده کرد و یا به اسم آن شرکت قراردادی ثبت کرد.

همچنین گرفتن وام و دیگر امتیازات اقتصادی نیز بعد از اتمام این مهلت غیرقانونی است. البته برخی از شرکت‌ها قبل از تاریخ مشخص انحلال شرکت یک مجمع عمومی تشکیل می‌دهند و پیش از پایان زمان اعتبار شرکت، آن را تمدید یا نامحدود می‌کنند در چنین شرایطی دیگر خطری متوجه سازمان نیست و شرکت می‌تواند به صورت مداوم فعالیت داشته باشد. حتما در نظر داشته باشید که تاریخ تمدید یا نامحدودسازی شرکت باید قبل از تاریخ انحلال شرکت باشد.  

 

شرکت برای مدت معینی تشکیل شده و آن مدت منقضی شده باشد

۳ـ ورشکستگی

ورشکستگی نیز یکی دیگر از عوامل انحلال شرکت است. ورشکستگی می‌تواند عوامل و دلایل مختلفی داشته باشد که باید به صورت مستند ارائه شود. البته در نظر داشته باشید که انحلال شرکت به علت ورشکستگی، تابع قوانین و مقرراتی است که باید بر آن‌ها توجه داشت و در صورت بی توجهی به این قوانین ممکن است مشکلاتی برای موسسان و سهام‌داران به وجود بیاید. در نظر داشته باشید که ورشکستگی صرفا در مورد تجار تحقق دارد و نه افراد عادی.

 

۴ـ انحلال با تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده

انحلال شرکت به صورت داوطلبانه یکی از کم‌هزینه‌ترین و بهترین روش‌های انحلال و ابطال یک شرکت است. معمولا کسانی که می‌خواهند در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه شرکت خود را باطل کنند سراغ این روش می‌روند. توصیه می‌شود نگاهی به بند ۸۳ و بند ۱۹۹ لایحه داشته باشید. در این بندها انحلال شرکت به کمک مجمع عمومی به شکل کامل مورد بررسی قرار گرفته و جزییات آن هم گفته شده است.

انحلال شرکت به کمک مجمع عمومی به ۲ صورت تقسیم می‌شود:

در شکل اول، شرکت به کمک مجمع عمومی تصمیم به انحلال شرکت می‌گیرد که در اینجا اتخاذ تصمیم نهایی بر عهده مجمع است. اما در حالت دوم قانون تصمیم به انحلال شرکت گرفته که این موضوع بخاطر تخلف‌های شرکت است. در چنین شرایطی مجمع موظف است که خبر انحلال شرکت را اعلام کند.  

 

۵ـ انحلال به حکم دادگاه

انحلال به حکم دادگاه زمانی صورت می‌گیرد که شرکت شما دچار مواردی برخلاف قانون باشد. برای مثال فعالیت در زمینه‌های ممنوعه و غیرقانونی از بارزترین مواردی است که قانون، شرکت را منحل می‌کند. انحلال به حکم دادگاه جزییات زیادی دارد و باید در نظر داشته باشید که برخی از این موارد قابل پیگری و دفاع است. مشاوران و وکلای مجرب ویزلند در این زمینه در کنار شما هستند تا بتوانید از حق خود در دادگاه دفاع کنید.

 

آثار مهم ابطال شرکت

آثار مهم ابطال شرکت:

شاید در ابتدا این گونه به نظر بیاید که ابطال شرکت مشکل خاصی را برای سایرین به وجود نمی‌آورد و نهایتا مشکلاتی برای موسسین شرکت به وجود می‌آید اما انحلال شرکت بدین صورت باشد در عمل تمامی اشخاص ثالثی که با این شرکت معامله انجام داده‌اند درگیر می‌شوند و حتی ممکن است ضررهای زیادی نیز برای شرکت و افراد ثالث به وجود بیاید. به همین خاطر و بر اساس رعایت مواد ۱۹۶ و ۱۹۷ قانون انحلال و ابطال شرکت صرفا بین شرکا معتبر است و این انحلال میان شرکت و اشخاص ثالث پذیرفته نیست.  

 

انواع ابطال شرکت:

روند ابطال شرکت برای شرکت‌های سهامی و شرکت‌های مسئولیت محدود یکسان نیست و هر کدام از این شرکت‌ها پروسه‌های گوناگونی برای ابطال دارند.

در ادامه این مطلب روند ابطال هر کدام از این شرکت‌ها را با هم بررسی می‌کنیم و نکات مهم در پروسه ابطال هر شرکت را بیان می‌کنیم. در مقاله ثبت شرکت گفته شد که به طور کلی در هنگام ثبت می‌توانید شرکت را به صورت سهامی یا مسئولیت محدود ثبت کنید.  

 

روند ابطال شرکت سهامی:

شرکت‌های سهامی به شرکت‌هایی گفته می‌شوند که برای انجام امور تجاری شکل می‌گیرند و سرمایه آن از مجموع هزینه تعداد سهام‌های آن شکل می‌گیرد. بر اساس قوانین ایران شرکت سهامی به صورت زیر تعریف می‌شود:

«شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است».

معمولا شرکت‌های سهامی به دو شکل سهامی خاص و سهامی عام ثبت می‌شود و مهم‌ترین تفاوت این دو شرکت این است که سهام شرکت‌های سهامی عام در تالار بورس قابل مبادله است.  

 

بند اول ـ علت‌های ابطال شرکت سهامی:

بند اول ـ علت‌های ابطال شرکت سهامی:

مهم‌ترین دلایل ابطال شرکت‌های سهامی فقدان موسسین، مخالفت با نظم عمومی، معین نبودن موضوع مورد فعالیت شرکت و غیرمشروع بودن فعالیت شرکت است. بر اساس ماده‌های ۲۰ الی ۳۱ و همچنین ماده ۲۷۰ شرایطی برای تشکیل شرکت ذکر شده است و عدم رعایت این قوانین می‌تواند به انحلال شرکت منجر شود. مهم‌ترین شرایطی که عدم رعایت آن‌ها موجب ابطال شرکت می‌شود به صورت زیر است:

تعداد شرکا بر اساس ماده ۳ و ماده ۱۰۷

حداقل میزان سرمایه بر اساس ماده ۵

حداقل میزان تعهد موسسان بر اساس ماده ۷

رعایت شرایط پذیره نویسی و اظهارنامه ثبت شرکت

شرایط پذیره نویسی شرایط تشکیل مجمع عمومی موسس و انجام وظایف آن بر اساس ماده ۱۷

مقررات ماده ۲۰ در مورد تشکیل شرکت سهامی خاص  

 

بند دوم ـ علت‌های ابطال عملیات و تصمیات شرکت:

قانون تمامی شرکت‌ها را موظف به رعایت قوانینی کرده است که باید به تمامی آن‌ها پایبند باشند. اگر شرکتی از قوانین و چهارچوب‌های مشخص شده قانون عبور کند توسط قانون شناسایی می‌شود و بعد از شناسایی جریمه می‌شود اما اگر موارد رعایت نشده توسط سازمان به طور کلی مشکل داشته باشد آن شرکت از طرف قانون منحل می‌شود.

برای مثال اگر شما در سازمان خود از مدل‌های درآمدی هرمی استفاده کنید باتوجه به قوانین کشور دچار جرم شده‌اید و توسط قانون شرکت شما ابطال می‌شود.  

 

مدارک مورد نیاز ابطال شرکت سهامی خاص:

اصل صورت جلسه انحلال شرکت که به تایید همه شرکا و ذی نفعان رسیده است

آخرین روزنامه رسمی شرکت

فتوکپی شناسنامه مدیر شرکت

در نظر داشته باشید که صورت جلسه نهایتا ۵ روز بعد از تاریخ جلسه باید تقدیم به اداره ثبت شرکت‌ها بشود و پس از ثبت، در دفاتر ثبت شرکت امضا شده و توسط مدیر شرکت ابطال شود.  

 

مدارک مورد نیاز ابطال شرکت مسئولیت محدود:

مدارک مورد نیاز ابطال شرکت مسئولیت محدود:

اصل صورت جلسه انحلال شرکت که مجددا باید به تایید همه مدیران و شرکا رسیده باشد

آخرین روزنامه رسمی که آگهی شرکت در آن منتشر می‌شود

فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه در صورتی که شخص مدیر از خارج از شرکا انتخاب شده باشد

ارائه سند ثبت دایر بر ارسال دعوت نامه برای شرکاء چنانچه مجمع عمومی فوق العاده با اکثریت شرکاء تشکیل شده باشد.  

 

مدارک مورد نیاز ابطال شرکت تضامنی:

اصل صورت جلسه انحلال که به تایید همه شرکا و مدیر تصفیه رسیده باشد

مدارک شناسایی همه شرکا مدارک ثبتی شرکت  

 

مدارک مورد نیاز ابطال موسسه:

اصل صورت جلسه انحلال که به تایید همه شرکا و مدیر تصفیه رسیده باشد

فتوکپی شناسنامه همه شرکا

فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه در صورتی که مدیر تصفیه از خارج شرکا انتخاب شده باشد

آخرین روزنامه رسمی که آگهی شرکت در آن منتشر می‌شود  

 

مراحل ثبت ابطال شرکت در ۷ گام

مراحل ثبت ابطال شرکت در ۷ گام

۱ـ اولین مرحله برای ثبت انحلال شرکت تشکیل مجمع عمومی و تصمیم به انحلال شرکت است.

۲ـ تعیین مدیر تصفیه در همان جلسه مجمع عمومی. در نظر داشته باشید که شما می‌توانید شخصی غیر از شرکا و هیات مدیره را به عنوان مدیر تصفیه انتخاب کنید اما در هنگام ارسال مدارک به شرکت ثبت کشور باید مدارک مدیر تصفیه را هم ارسال کنید

۳ـ تهیه صورت جلسه مجمع عمومی که باید این صورت جلسه به امضای همه شرکا و مدیر تصفیه برسد. این صورت جلسه در کنار مدارک هویتی باید به صورت پست پیشتاز به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود.

۴ـ بررسی اطلاعات پرونده شما توسط کارشناس مرجع ثبت شرکت‌ها. اگر این مرحله به تایید بازرس برسد در سایت اداره ثبت شرکت‌ها به شما اعلام می‌شود که به اداره مراجعه کنید و هزینه‌های قانونی مربوط به انحلال شرکت را امضا کرده و مدارک مربوطه را تحویل بگیرید.

۵ـ بعد از این مرحله باید در روزنامه رسمی کشور و یک روزنامه کثیرالانتشار اطلاع دهید که شرکت شما ابطال شده است و این موضوع به اطلاع عموم مردم برسد

۶ـ بعد از انجام کارهای مربوط به ثبت شرکت مدیر تصفیه باید کلیه اقدامات را در جهت تصفیه امور شرکت انجام دهد و بدهی‌های شرکت را پرداخت کند.

۷ـ بعد از ابطال شرکت در همه آگهی‌ها و اوراق و اسناد شرکت باید بعد از نام شرکت، عبارت «در حال تصفیه» نوشته شود    

 

مرحله بعد از ابطال شرکت

جمع‌بندی

انحلال شرکت‌ها کمی ساده‌تر ثبت شرکت است و روند مشخص‌تری دارد چرا که برای ابطال شرکت شما کاملا می‌دانید که شرکت شما از چه نوعی است و دقیقا مراحل مربوطه را طی می‌کنید. البته در نظر باشید که روش‌های ابطال و انحلال شرکت متفاوت است و هر کدام از روش‌ها زمان و هزینه‌های مختلفی دارد.

بهتر است قبل از انجام هر اقدامی برای انحلال شرکت با مشاوران و و کلای ویزلند در ارتباط باشید تا از هزینه‌ها و مدت زمان هر کدام از ورش‌های ابطال شرکت مطلع شوید.